Gerçekler ve İhtimaller Üzerine Basit Düşünceler

Gerçekler ve İhtimaller Üzerine Basit Düşünceler

Gerçekler ve ihtimaller üzerine düşünenler mutlaka vardır. Gerçeğin ne olduğu konusunda epeyce düşünmüş filozoflar, sorularına türlü cevaplar bulmuşlar. Hepsini sıralamaya kalktığımızda yine gerçeğe dair ihtimalleri saymaktan başka birşey yapmamış oluruz. İhtimaller üzerine düşünen insan başına gelen kötü olayların birçoğunda kendisinin başına gelmiş olmasından dolayı şansını ya da kaderini tartar. Gerçek nedir? İhtimal nedir?

Bizim hayatımızda yerleri nelerdir? Zihnimizde ufak bir gezinti yapmak için kaleme aldığım yazımda kendinizi düşüneceğinizi ihtimallerim arasına alıyorum. Gerçekler ve ihtimaller üzerine basit düşünmeye çalışalım. Gerçekliğin birçok ihtimale göre değiştiğini kabul edebiliriz. Ruh hallerimiz, eğitim seviyemiz, anlık duygu değişiklikleri, yaşadığımız coğrafya, iklim, ailemiz, bulunduğumuz zaman dilimi ve buna benzer birçok değişken. İşte bu değişkenler gerçekliği de değiştiriyor. İnsan hangi ihtimal çemberi içerisindeyse ona göre gerçekliği meydana geliyor olabilir. Olabilir diyorum. Çünkü  bu bir ihtimal.

Bu kadar ihtimal ve durumlar karşısında nasıl netliği yakalayacağız. Bunca değişken etrafımızda, içimizde dolaşırken gerçekliği nerede bulacağız. İşte bu kocaman ama basit bir soru. İhtimaller bizim kapıdan dışarı çıktığımız zaman başımıza gelen olayların ve durumların tümü. Gözümüzü kapatıp uykuya daldığımız zaman bedenimizin içinde meydana gelen tüm faaliyetler ve dışımızda gelişen herşey. Bunca ihtimal varken. Hayatta tahminler yürütmek insana akıl tutulması gibi gelebilir. Basit düşünüyorum. Basit düşünüyoruz ki ihtimallere samimi gelelim. Kim bilir belki onlarında bir enerjisi vardır. Gerçeklik ve ihtimal üzerine düşünürken bir örnek ile basitleştirmeye çalışalım.

Başınıza bir olay geldi en sevdiğinizi kaybettiniz. Genelde düşünceleriniz şöyle başlıyor. Daha çok erkendi. Böyle bir sebepten dolayı nasıl oldu yaşamını yitirdi. Bu ihtimal bizi nasıl buldu. Başıma gelebileceğini daha önce başkalarından duymuş olsamda düşünememiştim. İşte ihtimallerden biri sizi de buldu. Matematiksel olarak meydana gelen olayın tüm hikayesini aklınızdan hızlıca geçirirsiniz. Hatalarınızı, eksiklerinizi, nefsinizi ve tüm o güne kadar olan biteni film şeridi gibi düşünürsünüz. Herşey yerli yerine otursa dahi neden şimdi sorusu hep aklınızda kalır. Bu soruya hiçbir zaman cevap bulamayabilirsiniz. Çünkü bu tam olarak ihtimalin gerçekleşmesidir.

Gerçeklik ve ihtimaller üzerine bu basit düşünce yolculuğunu sizlerle paylaştım. Umarım yazım beğeneceğiniz bir zaman ihtimaline denk gelir.

Önerilen makaleler