İstanbul
-
info@serhatdalgalidere.com

Robot Doktorlar Yakın Gelecekte Karşımızda !

Akademisyen, Bilişim Uzmanı

Robot Doktorların Özellikleri Neler Olacak 

Günümüzde makineler halen insanlar kadar sezgisel kararlar ve çözümler üretememektedir. Lakin gelişen teknoloji ve bulanık mantık sayesinde makineler kısa zaman sonra insana benzer şekilde düşünebilir hale gelecek. İnsanlara benzer düşünebilir duruma gelebilen makineler bazı durumlarda insanlardan daha iyi sonuçlar ve kararlar çıkartabilirken bazı durumlarda ise insanların zekasına ve düşünce biçimine yaklaşamamaktadır. İlerleyen konularımızda daha detaylandıracağımız bu konu hakkında burada kısa bir örnek vererek geçelim. Makineler düşünebilir mi? Makineler düşünebilir ama makineler sezgisel bir karar veremezler ve insanlar kadar hassas çözümler sunamazlar. Nasıl? Şöyle ki bir tıp doktoru insan ile doktor olarak tasarlanmış ve donatılmış bir makineden örnek verelim.

İnsan Doktor İle Robot Doktorlar Arasındaki Farklar

Bir hastanın hastalığı hakkında teşhis gerçekleştirirken dış etmenlerden ve iç etmenlerden (ruh hali, bedensel hastalık, bilinçaltı ) etkilenmeyen makine doktor klasik diye tabir edebileceğimiz herkeste rastlanabilen hastalıklarda daha kolay teşhis ve tanı koyabilirken insan doktorumuz ise yukarıda saydığımız iç ve dış etmenlerden kaynaklanan durumlardan dolayı karar verirken hata yapabilir. O gün hastalanmış ve aklı ve ruhu düzgün çalışmıyor olabilir. Karşılaştığı hasta onun daha önceden nefret ettiği bir kimseye benziyor olmasından dolayı adaletli bir karar alamayabilir. O gün yakınlarından birini kaybetmiş ve bundan dolayı ruh hali bozuk olabilir. İşte bunun gibi nedenlerden dolayı doktor insan, makine doktora göre daha verimli olamayabilir. Lakin çok az rastlanan ve teşhis konulabilmesi için sadece deneyimlerin ve bilgilerin yetmediği durumlarda insan doktor vereceği kararla bir hayat kurtarabilir. Bu kısa örnekten anlaşıldığı üzere makineler henüz bilim insanlarının tam istediği duruma gelmemiştir.

rİnsan Doktorların En Zayıf Noktası Ruhları

İnsan bilgi edinirken ve edindiği bilgiyi işleyip eyleme dönüştürürken onun zihninde gerçekleşen süreçleri makineler taklit edebilirler. Fakat günümüzde makinelerin ulaşamadığı nokta, karar verme aşamasında daha hassas çözüm getirmemeleridir. Bu aşamada ise bulanık mantık devreye girmektedir. Bulanık mantığın ana çıkış noktasının, insanın sosyal hayattaki davranışlarından türeyen bir sistem olduğunu bilmekteyiz. İnsan benzeri makineler yapabilmek için insanı daha iyi taklit etmemiz gerekebilir. İnsanın düşünce biçiminden insan davranışların en hassas noktasına kadar araştırılması gerektiği göz önüne çıkmaktadır. İnsanların yapacağı birçok işi üstlenmiş durumda ki makinelerin, tam bir insan gibi karar verebilme ve iş görebilmeleri önündeki en büyük sorun, kendilerine daha önce tanımlanmamış bir durumla karşılaştıklarında aldıkları kararların yani verdikleri tepkilerin başarısız sonuçlara yol açmasıdır.Robot Doktorların Duyguları Yok

Robot Doktorların Duyguları Yok

Bir makine yeni bir problemle karşılaştığı zaman o zamana kadar kendisine yüklenmiş problem çözücü çözümleri gözden geçirir ve deneyimlerinden yararlanır. Tıpkı insan gibi… Fakat karşılaştığı problemin materyalleri kendisine yüklenmiş verilerde veya deneyimlerle yoksa çözüm üretirken başarısız sonuçlar çıkarabilmektedir. İşte tam bu noktada, insan içgüdüleriyle ve hisleriyle hareket ederek problemin çözümünü farklı bir evreye taşımakta ve eksik verilerle yeni ve kesin kararlar verebilmektedir. Tüm mesele de belki de budur. Her şeye rağmen robot doktorlar yakın bir gelecekte karşımıza çıkabilirler.

Ameliyatlarda kullanılan siber makineler gibi bir gün muayeneye gittiğinizde karşınıza robot bir doktor çıkarsa şaşırmayın. Yazının başında da belirttiğim gibi klasik problemlerde daha net dış etmenlerden uzak çözümler üretmeleri mümkün. Zaman ilerliyor…   Ömrümüz yeterse bunu da göreceğiz.

Serhat Dalgalıdere / 2019 – İstanbul Şehir Üniversitesi