Yapay Zeka Programları Covid-19’la Başa Çıkabilir Mi ?

Çin’de geliştirilen yapay zeka programı tüm hastaların verilerini toplayarak analizler yapıyor. Daha sonra bu analizleri henüz başlangıç aşamasında olan hastalar üzerinde değerlendirerek çözümler çıkartmaya çalışıyor. Yapay zeka teknolojisi hassas olabildiği sürece başarıya ulaşabilir. Hassasiyeti artırabilmek için fuzzy logic kuramını iyi anlamak gerekir. Yapay zeka dediğimiz konu insan aklını taktit etmekten başka birşey değil.

Yapay zeka ile yapılan tüm programlar ne kadar insana yakın hassas kararlar verebiliyorsa o denli başarılı kabul edilirler. Covid-19 virüsünun çıkış serüveniyle ilgili birçok hikaye anlatıldı. Kimi yarasadan sıçrayan bir virüs olarak nitelerken başka hikayeler Amerikan askerleriyle taşındığını iddia ediyor. Benim düşüncem ise bu virüsün bir laboratuar virüsü olduğu. Kim tarafından hangi amaçlarla çıkarıldı bilmiyoruz. Bunu bana kalırsa hiç bir zaman bilemeyeceğiz. Elbette kesin konuşmaktan çekinirim ama bu konuda kesinliğe yakın bir kararım var.

Daha Hassas Kararlar İçin Fuzzy Logic

Yapay zeka programlarının gelişmesi için daha fazla veriye ihtiyacı var. Bir zekanın gelişebilmesi için en önemli enerji kaynağı veridir. Veriler arttıkça zeka gelişir. Zekanın gelişebilmesi için ortada bunu alabilecek yeterli düzeyde zekaya da ihtiyaç vardır. Yapay zeka programları içine alabileceği veri kapasitesi ayrıca bu kapasiteyi doğru algoritma ile yönlendirme özelliği barındırmalıdır. Bu noktada katkı sağlayabileceğim öneri şudur; Dünya Sağlık Örgürü (DSÖ) tüm dünya halkları yararına oluşturacakları yapay zeka programı ile Covid-19‘dan kurtulabilir. Çin’de denenen yapay zeka programı İtalya’da Çin’e göre başarıya ulaşmadı. Sebebi hasta özelliklerinin uyuşmamasıydı.

Fuzzy logic kuramı ile yola çıktığımızda dünya üzerinde bulunan tüm covid-19 virüs vakalarını aynı veri tabanında buluşturabilirsek hassasiyeti artırabiliriz. Hassasiyet arttıkça programın karar mekanizması gelişecektir. Karar alma işlemlerinin gelişmesiyle daha hızlı tanı daha hızlı sebep sonuç ilişkileri kurulacak. Konu başlığımızı kısaca cevaplarsak, evet yapay zeka programları covid-19 virüsüyle başa çıkabilir. Fakat başa çıkabilmesi için en önemli unsur verileri artırmak ve bu verilerin daha hassas sonuçlar çıkartmasını sağlamak.

Önerilen makaleler