İstanbul
-
info@serhatdalgalidere.com

Yeni Nokia 3310 Efsane mi ? Pazarlama Stratejisi mi ?

Akademisyen, Bilişim Uzmanı

Yeni Nokia 3310 Efsane mi ? Pazarlama Stratejisi mi ?

Nokia, 2000 yılında 3310 modelinden 126 milyon satarak adından epeyce söz ettirmişti. Yeni nesil Nokia 3310 ise 2017 versiyonu ile Barcelona’da yapılan mobil dünya kongresinde tanıtıldı. Peki ya böyle bir model yeni nesil özelliklere sahip olmadan piyasaya neden sürülmüştür. Şimdi sayfamızın ortasına bir çizgi çekip ihtimalleri değerlendirmeye başlayalım. Öncelikle telefonumuzun teknik özelliklerine bir bakalım. Önceki Nokia 3310 modeline göre daha küçük, hafif ve ince olan yeni model; sarı, yeşil ve lacivert gibi renk seçeneklerine sahip.

30 güne varan bekleme süresi ve 22 saat konuşma süresi ile iyi bir enerji performansı veriyor. Fiziksel tuş takımı bulunan yeni nesil 3310 2.4 inç QVGA ekran, 2 MP arka kamera ve microSD kart desteği sağlıyor. Opera Mini ile internete bağlanabilen cihaz, Nokia Series 30+ işletim sistemini kullanıyor. Cihazın içerisinden bulunan, atasının geleneklerini devam ettiren bir başka özellik ise efsane yılan oyunu. Şimdi bu özelliklere sahip yeni nokia 3310 bizlere ne kazandıracak ve kimlere hitap edecek. Yeni nesil teknolojilerinin getirdiği hız tutkusu ve ekrana bakma hastalığından kurtarabilecek bir pansuman niteliğinde gözüküyor.

Peki bunca yeni nesil özelliklerden ayıklanmış olan bu telefon bize iş hayatında yetecek mi ? Bir uygulama olmadan maaşımızın yatıp yatmadığına veya beklediğimiz bir ödemenin gelip gelmediğini nasıl kontrol edeceğiz. İş hayatımızın olmazsa olmazlarından maillerimizi hızlıca açıp cevaplayabilecek miyiz ?

Sosyal medyanın anlamsız enformasyon kirliliğinden kurtulmak istedik. Bu telefon ile kurtulduk. Peki ya iş hayatın gerektirdiklerini nasıl yerine getireceğiz. Seyahatteyken acil bir araştırma yapmak istersek tablet bilgisayarımızı mı açıp bakmak zorunda kalacağız. Bu telefon beni zaman israflarından kurtarır. Telefon, anlamsız anlık paylaşımlara bakmakla büyülenmiş beynimi rahatlatır. Sadece ara sıra canım sıkılırsa yılan oynarım sonra gelen çağrıları cevaplarım.

Çok acil birşey olursa veya aramak zoruma gelirse mesaj atarım. Teknoloji ile tanışmaya ve alışmaya başladığımız ilk günler gibi. Nokia 3310 ile yapılan bu atak insanların eskiye olan özlemlerinden yararlanmak mı ? Yoksa efsanenin geri dönüşünün ayak sesleri mi ? Yurt dışı fiyatı 52 dolar olan telefon henüz Türkiye piyasasında ki fiyatı bilinmiyor.

Bu telefonu alanlar yanlarında bir tablet bilgisayar taşımak zorunda kalacağa benziyor. Eskiye dönelim, sosyal medyanın ve kirli bilgilerin bizi büyülemesinden ve zamanımızı çalmasından kurtulalım derken acaba fazladan bir tablet taşımanın işçiliğini mi yapacağız . Bunu sanırım zaman gösterecek.

Ben yeni nesil telefonumdan kurtulup nokia 3310 alıp yanımda bir tablet ile iş hayatımı sürdürmeye çalışacağım. Gelen whatsapp mesajlarının ya da facebook, twitter bildirimlerinin sizce kaçta kaçı acil bir bilgi. Bu nedenle eskiye özlemi olanlar için denemeye değer diye düşünüyorum.  Emekliliği gelmiş artık sakin huzurlu bir hayat arayanlar için bulunmaz bir fırsat demek isterdim ama artık hiçbir şey malesef eskisi gibi değil.

Emeklilerin bir çoğu boş zaman olarak düşündükleri günlerinin çoğunu sosyal medyada ya da internette okey ve benzeri oyunlar oynayarak geçiriyor. Yine de ben daha sakin ve daha az teknolojili günler için deneyeceğim…